Description
- Nice Series Wheel
- Gloss Black Finish
- One-Piece Cast Aluminum Construction
- Size: 20×8.5 – Front or Rear
- Bolt Pattern: 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch)
- Offset: 20mm, 0.7875 Inch
- Backspacing: 5.538 Inch, 140.7mm
- Sold Individually
- Fits 2006-2010 RWD Dodge Charger Models
| Brand | Voxx |
| Wheel Model | Nice |
| Wheel Size | 20×8.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.538 Inch, 140.7mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) |
Description
Voxx Nice Gloss Black Wheel; 20×8.5 offers a striking balance between style and durability. The design speaks to the brand’s commitment to quality, enhancing the vehicle’s appearance with its distinct look. This wheel, with its unique aesthetics, is ideal for drivers who appreciate a blend of modern design and robust functionality.
This 20×8.5 Voxx Nice Gloss Black Wheel is completed in a high-quality gloss black finish that will be the envy of everyone. There’s a durable clear coat that protects against driving hazards.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Voxx Nice Gloss Black Wheel; 20×8.5, with a backspacing of 5.538 Inch, 140.7mm; and bolt pattern of 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch), provides enhanced alignment and stability. Designed to fit the 2006-2010 RWD Charger models, it offers precise fitment and is sold individually.
Voxx NCE 285-5004-20 GB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Aftermarket Wheels for Dodge Charger in 2024






Reviews
There are no reviews yet.