Description
| Brand | Vossen |
| Wheel Model | HFX-1 |
| Wheel Size | 20×9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 32mm |
| Wheel Backspacing | 6.26 Inch, 159mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
Vossen HFX-1 Silver Polished Wheel; 20×9; 32mm OffsetThis wheel features a sleek and durable design, ideal for enhancing the aesthetic and style of your vehicle. Its quality craftsmanship ensures a perfect combination of form and function, suitable for any driver seeking a balance of style and dependability. Its high-quality finish ensures resistance against corrosion and wear over time. Designed for optimal visual appeal, this wheel complements a variety of vehicle styles.
The 20×9 Vossen HFX-1 Silver Polished Wheel is completed in a high-quality, sparkling polished finish that will be the envy of everyone. For added looks and protection, this wheel was finished in a durable clear coat.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
ApplicationThis Vossen HFX-1 Silver Polished Wheel; 20×9; 32mm Offset, with a backspace of 6.26 Inch, 159mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit 2024-2025 Mustang models. Sold individually.
Vossen HFX1-0N02
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov







Reviews
There are no reviews yet.