Description
- Sebring Matte Black Wheel
- One-Piece Low-Pressure Cast
- Heat Treated Lightweight Alloy
- 2 Split 5-Spoke Pattern
- Overlapping 3-D Design
- Matte Black Powder Coat
- Size: 20×8.5
- Offset: +30 mm
- Bolt Pattern: 5×4.5 in. (5×114.3 mm)
- Load Rating: 2,000 lbs
- Sold Individually
- Fits all 2010-2014 Mustang Models
| Brand | TSW |
| Wheel Model | Sebring |
| Wheel Size | 20×8.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 5.932 Inch, 150.7mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
TSW Sebring Matte Black Wheel; 20×8.5 offers a striking balance between style and durability. The design speaks to the brand’s commitment to quality, enhancing the vehicle’s appearance with its distinct look. This wheel, with its unique aesthetics, is ideal for drivers who appreciate a blend of modern design and robust functionality.
This 20×8.5 TSW Sebring Matte Black Wheel is completed in a high-quality matte black finish that will be the envy of everyone. There’s a durable clear coat that protects against driving hazards.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This TSW Sebring Matte Black Wheel; 20×8.5, with a backspacing of 5.932 Inch, 150.7mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), provides enhanced alignment and stability. Designed to fit the 2010-2014 Mustang models, it offers precise fitment and is sold individually.
TSW 2085SEB305114M76
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- Wheel Fitment Guide to Upgrade Your Mustang
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Wheels
- Mustang Wheels – Buyer’s Guide to Sizing, Looks, & Performance






Reviews
There are no reviews yet.