Description
- Tech 7 – RTR Signature Modern Aggressive Styling
- Gloss Back Powder Coated Finish
- Flow Formed Barrel – Light and Strong – 24lbs
- One-Piece Aluminum Wheel
- RTR Center Cap Included
- 19×10.5 – Rear Only
- 24 lbs.
- Sold Individually
- Fits all 2010-2014 Ford Mustang Models
| Brand | RTR |
| Wheel Model | Tech 7 |
| Wheel Size | 19×10.5 |
| Wheel Diameter | 19 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 45mm |
| Wheel Backspacing | 7.522 Inch, 191.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
RTR Tech 7 Gloss Black Wheel; Rear Only; 19×10.5 exhibits an exquisite finish, adding a touch of elegance to your vehicle. The design complements a range of vehicle styles, with its robust build making it a standout choice for enthusiasts who value both aesthetics and durability.
The 19×10.5 RTR Tech 7 Gloss Black Wheel is coated with a specially formulated gloss black finish. It protects the entire wheel against corrosion, while adding a stunning appeal to your ride’s appearance.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application: This RTR Tech 7 Gloss Black Wheel; Rear Only; 19×10.5, with a backspace of 7.522 Inch, 191.1mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), ensures precise alignment and superior driving stability. It’s designed to fit 2010-2014 Mustang models. Sold individually.
- Replacement Hardware – SKU U3142H
RTR 852GB-9156545
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
- Manufacturer:
- How to Install AmericanMuscle Wheels on Your Mustang
- Customer Submitted:
- How to Install Wheels on Your Mustang
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- Wheel Fitment Guide to Upgrade Your Mustang
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Wheels
- Mustang Wheels – Buyer’s Guide to Sizing, Looks, & Performance






Reviews
There are no reviews yet.