Description
- RFX7 Series Wheel
- Directional – Driver Side
- Gloss Black Finish
- One Piece Rotary Forged Aluminum Construction
- Size: 20×10.5 – Rear Only
- Bolt Pattern: 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch)
- Offset: 38mm, 1.4961 Inch
- Backspacing: 7.247 Inch, 184.1mm
- Sold Individually
- Fits 2010-2014 Ford Mustang Models
| Brand | Rohana Wheels |
| Wheel Model | RFX7 |
| Wheel Size | 20×10.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 38mm |
| Wheel Backspacing | 7.247 Inch, 184.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
Rohana Wheels RFX7 Gloss Black Wheel; Left Directional; Rear Only; 20×10.5. The Rohana Wheels RFX7 Gloss Black Wheel offers a striking balance of style and refinement. Its unique design accentuates the vehicle’s aesthetic, while the premium construction underscores its robust nature. This wheel is a perfect choice for those seeking both elegance and a strong visual statement.
This 20×10.5 Rohana Wheels RFX7 Gloss Black Wheel is completed in a high-quality gloss black finish that will make the wheel the envy of everyone. There is a durable clear coat that protects against driving hazards.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Rohana Wheels RFX7 Gloss Black Wheel; 20×10.5, with a backspace of 7.247 Inch, 184.1mm and a bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It’s specially designed to fit the 2010-2014 Mustang models, sold individually.
Rohana Wheels RFX7201055114GB38L
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- Wheel Fitment Guide to Upgrade Your Mustang
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Wheels
- Mustang Wheels – Buyer’s Guide to Sizing, Looks, & Performance






Reviews
There are no reviews yet.