Description
- 92 Drag Star Bracket Racer Series Wheel
- Bronze Finish
- One-Piece Aluminum Construction
- Size: 17×10.5 – Rear Only
- Bolt Pattern: 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch)
- Offset: 48mm, 1.8898 Inch
- Backspacing: 7.64 Inch, 194.1mm
- Sold Individually
- Race Star Lug Nuts Required – Sold Separately
- Requires Rear Sway Bar Relocation Kit – Sold Separately
- Fits 2010-2014 Ford Mustang Models
| Brand | Race Star |
| Wheel Model | 92 Drag Star Bracket Racer |
| Wheel Size | 17×10.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 48mm |
| Wheel Backspacing | 7.64 Inch, 194.1mm |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
Race Star 92 Drag Star Bracket Racer Bronze Wheel; Rear Only; 17×10.5 exudes an unparalleled aesthetic appeal that perfectly complements a range of vehicle styles. The unique design crafted by Race Star not only accentuates the visual appeal but also seamlessly aligns with contemporary vehicle aesthetics.
The 17×10.5 Race Star 92 Drag Star Bracket Racer Bronze Wheel is completed in a high quality, bronze finish for an impressive appearance that will make onlookers green with envy.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Race Star 92 Drag Star Bracket Racer Bronze Wheel; Rear Only; 17×10.5 with a backspace of 7.64 Inch, 194.1mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) ensures impeccable alignment and unmatched driving stability. Specifically designed for 2010-2014 Mustang models, each wheel is sold individually.
Race Star 92-705154BZ
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- Wheel Fitment Guide to Upgrade Your Mustang
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Wheels
- Mustang Wheels – Buyer’s Guide to Sizing, Looks, & Performance






Reviews
There are no reviews yet.