Description
- SRT Hellcat Styling
- Modern Split 7-Spoke Design
- Gloss Black Finish
- One-Piece Cast Aluminum Wheel
- Size: 20 x 9 – Front or Rear
- Bolt Pattern: 5 x 4.527-inch (5 x 115mm)
- Offset: 18mm, 0.71 Inch
- Backspacing: 5.71-inch, 145 mm
- Sold Individually
- Fits 2011-2023 Dodge Charger Models – Excludes AWD
| Wheel Model | Hellcat Style |
| Wheel Size | 20×9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 18mm |
| Wheel Backspacing | 5.709 Inch, 145mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Hellcat |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) |
Description
Hellcat Style Gloss Black Wheel; 20×9 emanates elegance with its chrome finish, effortlessly elevating your vehicle’s aesthetics. Manufactured by renowned brand American Muscle Wheels, this design complements a wide range of vehicle styles, making a bold statement on the road.
The 20×9 Hellcat Style Gloss Black Wheel is coated with a specially formulated gloss black finish. It protects the entire wheel against corrosion, while adding a stunning appeal to your ride’s appearance.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application: This Charger Hellcat Style Gloss Black Wheel; 20×9 with a backspace of 5.709 Inch, 145mm and bolt pattern of 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) ensures impeccable alignment and driving stability. It’s specifically designed to fit the 2011-2023 RWD Charger models. Sold individually.
Mounting & Balancing 2007+ TPMS Info
Mounting & Balancing: AmericanMuscle offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
- State of the Art On-Site Tire Facility
- Scratch Free Mounting Process
- Environmentally Friendly, Lead Free Wheel Weights
- Free Installation of TPMS Sensors When Purchased on the Same Order (2006+ Chargers)
- 1 to 2 Business Day Turn Around Time on Most Orders
What is TPMS? The Tire Pressure Monitoring System (TPMS for short) is a factory installed safety feature on all 2007 and newer Ford Mustangs that alerts you when your tire pressure drops to an unsafe limit.
How do I keep my TPMS feature? Aftermarket wheels do not come with TPMS sensors. However, if you select ‘Add TPMS Sensor Kit’ and your specific year range from the options listed above, we’ll install the TPMS Sensors in your new wheels!
- Save Money! We sell TPMS Sensors and Sensor Kits at a fraction of the price of dealerships
- Free Installation of TPMS Sensors When Purchased on the Same Wheel and Tire Order
- Stay Safe – Keeps your Factory Safety Feature Intact
- No More Warning Light – Lose the annoying dash light that appears when your sensors are missing
For more Information, check out TPMS Sensor Kits or TPMS Tool in detail.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Best Aftermarket Wheels for Dodge Charger in 2024






Reviews
There are no reviews yet.