Description
| Brand | Forgestar |
| Wheel Model | CF10 |
| Wheel Size | 20×10.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 40mm |
| Wheel Backspacing | 7.325 Inch, 186.1mm |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
Forgestar CF10 Gloss Anthracite Wheel; Rear Only; 20×10.5; 40mm Offset This wheel features an exceptional design that enhances the aesthetic appeal of your vehicle. Its robust build and refined finish make it a premium addition to any compatible truck.
20×10.5 Forgestar CF10 Gloss Anthracite Wheel is completed in a high-quality anthracite gray finish that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a durable clear coat that withstands the rigors of daily driving, or adventures far beyond the normal road.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Forgestar CF10 Gloss Anthracite Wheel; Rear Only; 20×10.5; 40mm Offset, with a backspacing of 7.325 Inch, 186.1mm and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit 2024-2025 Mustang models. Sold individually.
Forgestar F20300565P40
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov







Reviews
There are no reviews yet.