Description
| Brand | Aodhan |
| Wheel Model | DS07 |
| Wheel Size | 18×10.5 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 10.50 Inches |
| Wheel Offset | 15mm |
| Wheel Backspacing | 6.341 Inch, 161.1mm |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch) |
Description
Aodhan DS07 Silver with Machined Face Wheel; Rear Only; 18×10.5; 15mm Offset offers a sleek and assertive aesthetic that enhances a vehicle’s visual presence. Its gloss black finish amplifies the appeal, making it a great match for bold styling themes. This wheel brings a refined edge to any build while maintaining a confident stance on the road. Crafted to elevate the appearance of a wide range of vehicles.
The 18×10.5 Aodhan DS07 Silver with Machined Face Wheel; Rear Only; 18×10.5; 15mm Offset is completed in a high-quality silver finish with a steel machined face, which will be sure to turn heads. For added durability and appearance, there is a durable clear coat that withstands the rigors of the road.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Aodhan DS07 Silver with Machined Face Wheel; Rear Only; 18×10.5; 15mm Offset, with a backspace of 6.341 Inch, 161.1mm; and bolt pattern of 5 x 114.3mm (5 x 4.5-Inch), is designed to fit 2005–2009 Mustang models. Sold individually.
Aodhan DS718105511415SMF
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov






Reviews
There are no reviews yet.