Description
- Aodhan AFF3 Series Wheel
- Matte Black Finish
- One Piece Flow Formed Aluminum Construction
- Size: 20×9 – Front or Rear
- Bolt Pattern: 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch)
- Offset: 30mm, 1.1812 Inch
- Backspacing: 6.182 Inch, 157.1mm
- Sold Individually
- Fits 2016-2024 Chevrolet Camaro Models
| Brand | Aodhan |
| Wheel Model | AFF3 |
| Wheel Size | 20×9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 30mm |
| Wheel Backspacing | 6.182 Inch, 157.1mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
Description
Aodhan AFF3 Matte Black Wheel; 20×9. The Aodhan AFF3 Matte Black Wheel offers a striking balance of style and refinement. Its unique design accentuates the vehicle’s aesthetic, while the premium construction underscores its robust nature. This wheel is a perfect choice for those seeking both elegance and a strong visual statement.
This 20×9 Aodhan AFF3 Matte Black Wheel is completed in a high-quality matte black finish that will make the wheel the envy of everyone. There is a durable clear coat that protects against driving hazards.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Aodhan AFF3 Matte Black Wheel; 20×9, with a backspace of 6.182 Inch, 157.1mm and a bolt pattern of 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It’s specially designed to fit the 2016-2023 Camaro models, sold individually.
Aodhan AFF3209512030MB
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?






Reviews
There are no reviews yet.