Description
- Hellion Series Wheel
- Satin Black Finish
- One-Piece Cast Aluminum Construction
- Size: 20×9 – Front or Rear
- Bolt Pattern: 5 x 115mm (5 x 4.527 Inch)
- Offset: 15mm, 0.59 Inch
- Backspacing: 5.84 Inch, 148mm
- Sold Individually
- Fits 2008-2023 Dodge Challenger Models, Excluding AWD and Demon
| Brand | American Racing |
| Wheel Model | HELLION |
| Wheel Size | 20×9.5 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9.50 Inches |
| Wheel Offset | 15mm |
| Wheel Backspacing | 5.841 Inch, 148.4mm |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch) |
Description
American Racing HELLION Satin Black Wheel; 20×9.5 – Experience the sleek elegance of the American Racing wheel. Its matte black finish adds a touch of sophistication to your vehicle, enhancing its overall appearance without compromising on durability. Perfect for a variety of vehicle styles, this wheel is a testament to the brand’s commitment to quality and aesthetic excellence.
The 20×9.5 American Racing HELLION Satin Black Wheel is completed in a high-quality satin black finish for an aggressive appearance that will make everyone green with envy.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth’s own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. The American Racing HELLION Satin Black Wheel; 20×9.5, with a backspace of 5.841 Inch, 148.4mm and a bolt pattern of 5 x 115mm (5 x 4.52756-Inch), is designed to enhance alignment and stability for a smooth driving experience. Specifically tailored to fit 2008-2023 RWD Challenger, Excluding SRT Demon models, it ensures a perfect blend of style and functionality. Sold individually, this wheel is an ideal upgrade for your vehicle.
American Racing AR93629515715
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov
Installation & What’s in the Box
What’s in the Box
- (1) Wheel
- (1) Center Cap
Tech Guides:
- Wheel Fitment Guide to Upgrade Your Challenger
- What is the Difference Between Hub-Centric and Lug-Centric Wheels?
- Challenger Wheels: Essential Guide






Reviews
There are no reviews yet.