Description
| Wheel Model | 1LE Split Style |
| Wheel Size | 20×11 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 11 Inches |
| Wheel Offset | 43mm |
| Wheel Backspacing | 7.693 Inch, 195.4mm |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Rear Only |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch) |
Description
Factory Style Wheels 1LE Split Style Matte Gunmetal Wheel; Rear Only; 20×11; 43mm Offset This wheel features an exceptional design that enhances the aesthetic appeal of your vehicle. Its robust build and refined finish make it a premium addition to any compatible truck.
20×11 Factory Style Wheels 1LE Split Style Matte Gunmetal Wheel features a high-quality matte gunmetal finish that looks amazing. For added protection and good looks, this wheel has a durable clear coat that is tough enough to stand up to elements.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Factory Style Wheels 1LE Split Style Matte Gunmetal Wheel; Rear Only; 20×11; 43mm Offset, with a backspacing of 7.693 Inch, 195.4mm and bolt pattern of 5 x 120mm (5 x 4.72-Inch), is designed to fit 102015 Camaro models. Sold individually.
Mounting & Balancing 2007+ TPMS Info
Mounting & Balancing: AmericanMuscle offers professional mounting and balancing on all wheels and tires when purchased together on the same order. This will allow you to swap out your old wheels for your new set when they arrive.
- State of the Art On-Site Tire Facility
- Scratch Free Mounting Process
- Environmentally Friendly, Lead Free Wheel Weights
- Free Installation of TPMS Sensors When Purchased on the Same Order (2010+ Camaros)
- 1 to 2 Business Day Turn Around Time on Most Orders
What is TPMS? The Tire Pressure Monitoring System (TPMS for short) is a factory installed safety feature on all 2007 and newer Ford Mustangs that alerts you when your tire pressure drops to an unsafe limit.
How do I keep my TPMS feature? Aftermarket wheels do not come with TPMS sensors. However, if you select ‘Add TPMS Sensor Kit’ and your specific year range from the options listed above, we’ll install the TPMS Sensors in your new wheels!
- Save Money! We sell TPMS Sensors and Sensor Kits at a fraction of the price of dealerships
- Free Installation of TPMS Sensors When Purchased on the Same Wheel and Tire Order
- Stay Safe – Keeps your Factory Safety Feature Intact
- No More Warning Light – Lose the annoying dash light that appears when your sensors are missing
For more Information, check out TPMS Sensor Kits or TPMS Tool in detail.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov






Reviews
There are no reviews yet.